Uher SG 631 Logic

miniatura UHER SG 631 Logic , najwyższej klasy magnetofon szpulowy  renomowanej niemieckiej firmy UHER.

Trochę historii :
Malo kto pamięta, ale były czasy czasy gdy nie było mp3, internetu , cd-r  i wszelkiej innej maści nośników i sposobów zapisywania muzyki. W latach  80 ubiegłego wieku był tylko możliwy zapis  na taśmie magnetycznej. Wystawiony na tej aukcji magnetofon UHER SG 631 Logic należny do najwyższej klasy  sprzętu, używany raczej w małych studiach radiowych. A to ze względu ja jakość i cenę. Pod koniec lat 70 UHER zaprojektował  ten sprzęt  przy następujących założeniach.
Kompaktowa obudowa.
Konstruktorom chodziło o to aby sprzęt byl jak najbardziej zwarty ale jednocześnie niezawodny. A wiec włożono  cztery silniki (dla prawej szpuli , dla lewej szpuli , dla rolki napędowej, i przełącznika funkcji ). Konstrukcja jest modułowa, przez co łatwy jest dostęp do poszczególnych elementów mechaniki i elektroniki.
Niezawodna obsługa.
Wszystkie klawisze są na mikroczujnikach, które są kontrolowane przez kłady cmos ( można powiedzieć ze to pierwsze mikro kontrolery ). A wiec nie ma możliwości włączenia  dwóch funkcji na raz, co mogłoby zablokować jakieś mechanizmy.
Układ prowadzenia taśmy
Konstruktorzy  tak zaprojektowali układ prowadzenia taśmy , aby podczas  jej eksploatacji jak najmniej się zużywała i uszkadzała. Obydwie szpule są umieszczone bezpośrednio na osiach silników . Silniki te są sterowane  przez układ elektroniczny. Nie szarpią taśma , w pełni kontrolując  jej naciąg niezależnie od  średnicy nawiniętej taśmy. Kontrole  prędkości taśmy  zapewnia  bez rolkowy napęd  Omega Drive . Taśma  jest opasana  na walku napędowym oplatając ją o 250 stopni.  Ale nie jest dociskana żadną rolka gumowa, nie powoduje to uszkodzenia taśmy. Skupiono się  również na prędkości przewijania taśmy. Dla przykladu  taśmę o długości 1280 metrów powinien przewinąć  w ciągu 120 sekund .
Głowice.
Głowice tak zaprojektowano iż odkręcając dwie śruby możemy zdemontować cały blok głowic.Jest to praktyczne ze względu na wymianę, czyszczenie  lub regulacje głowic. Magnetofon ma dodatkowa głowice , która jest przeznaczona do sterowania rzutnikiem diapozytywowym.
Mocowanie szpul.
Magnetofon możne  obsługiwać wszelkie szpule. W komplecie dwa adaptery NAB.
Parametry techniczne:
prędkości  przesuwu taśmy  4,7cm/s ;  9,5cm/s;  19cm/s
pasm przenoszenia : przy 19cm/s   20-20000 Hz +/- 2dB
średnice  szpul  ;  do 26,5 cm
Stan
Magnetofon pochodzi ze studia radiowego z Niemiec. Wszystkie funkcje wykonuje  bez problemów. Odtwarza , zapisuje, przewija, pracuje równomiernie. Taśma nie kołysze. Dźwięk bardzo dobry. Potencjometry raczej nie trzeszcza. Jedyne co zauważyłem to fakt iż wskaźnik prawego kanału wychyla się mniej (około 30 %)  niż kanału lewego. Ale w głośnikach wszystko jest  w porządku.  W komplecie dwa adaptery NAB, szpulka  aluminiowa UHER i taśma ORWO do eksperymentów.
BM- 1-1
BM-2-1
BM-3-1MirskiOne

Leave a Reply